10 stile të ndryshme të arredimit të brendshëm për shtëpinë

1. Stili i Arredimit Tradicional
Ky lloj dizajni i brendshëm është i përsosur për ata që i duan dekorimet që kanë një histori të pasur pas tyre, për shembull, pjesë të artit klasik, elementë antikë dhe objekte simetrike. Karakteristika më dalluese është se muret shpesh lyhen me ngjyra neutrale, në mënyrë që mobiljet të mund të theksohen. Një nga aspektet më jetike të dizajnit tradicional është ‘simetria’ që do të thotë se çdo gjë nga divanet tek llambat tek aksesorët duhet të jetë në simetri. Ideja themelore pas kësaj është se duhet të ketë një hapësirë të ekuilibruar të përqendruar në një pikë qendrore, e cila zakonisht është televizori, një vepër arti dekorative ose oxhaku.

2. Stili modern
Stili modern për ambientet e brendshme është më popullor në media sesa në jetën reale. Njerëzit e vlerësojnë pamjen moderne dhe është padyshim e lezetshme, por kur bëhet fjalë për të jetuar, njerëzit zgjedhin stile më të ngrohta të dekorimit të shtëpisë si stili rustik , vila ose stili tradicional.

Pjesët e mobiljeve kanë linja të pastra dhe forma bazë, të bëra nga materiale si metali, kromi ose qelqi dhe janë të kombinuara me sipërfaqe të lëmuara.
Shtëpitë moderne përfshijnë elementë dhe materiale që ju ofrojnë një ndjenjë të ngrohtë dhe rehati pa qenë shumë të zhurmshme apo të guximshme. Një nga karakteristikat më dalluese të këtyre stileve të brendshme është tendenca për të përdorur paleta njëngjyrëshe. E zeza dhe e bardha janë zakonisht ngjyrat e tyre kryesore, shpesh me nuanca të ngjyrave të tjera kryesore si bluja, e verdha dhe e kuqja.

3. Stili bashkëkohor
Stili i dizajnit bashkëkohor shpesh ngatërrohet me stilin modern.
Dizajni bashkëkohor është dizajni aktual i cili përfshin ambiente të hapura, shumë dritë, vija të drejta, shumë xham, sheshe dhe dru dhe në disa raste paraqitje të pazakonta.
Në kohën e sotme, dizajnet e brendshme bashkëkohore përfshijnë hapësira të pa zbukuruara që duken super të pastra dhe klasike, së bashku me mobiljet që ekspozohen nga këmbët për të krijuar më shumë hapësirë.
4. Stili Detar
Stili detar duhet të rezervohet për shtëpitë në plazh. Është disi e çuditshme të kesh një shtëpi me temë detare në metropol apo periferi. Ky stil përfshin ngjyra të lehta me spërkatje ngjyrash të ndezura si bluja e kaltra dhe shumë dritë natyrale (d.m.th. dritare), aksesorë detarë si litari, spiranca, druri i errët dhe sende të tjera që gjenden në varka.
Shtëpitë me stil detar përshkruhen më së miri si pozitive, të ngrohta dhe relaksuese. Arsyeja kryesore është se ata gjithmonë ju bëjnë të ndiheni sikur jeni pranë detit
5. Stili Mesdhetar

Stili mesdhetar është një stil që duket më popullor se sa është. Është i dallueshëm me shumë stile dhe veçori zbukuruese, duke përfshirë kolonat dhe harqet, shtëpitë me tjegulla, tonet e tokës etj. Me këtë lloj stili identifikohet më së miri Italia e jugut.

6. Stili Skandinav
Të frymëzuar nga stilet e thjeshta të jetesës në vendet nordike, dizajnerët e brendshëm skandinavë ofrojnë dizajne dhe stile të brendshme të përjetshme që janë shumë karakteristike për fjordet, borën dhe malet që gjenden në ato vende.
Elemente të rëndësishme të dizajnit janë ngjyrat e ndezura të cilat kombinohen me ngjyrën kryesore të bardhë, pasqyra të mëdha, mobiljet janë funksionale dhe me stil. Dyshemetë prej druri të veshura me qilima me ngjyra delikate.
Modelet skandinave përshkruhen më së miri si moderne, praktike dhe të pakomplikuara.
7.Stili Rustik
Stili Rustik është I përshtatshëm për shtëpitë në fshat.
Elemente të rëndësishme të dizajnit rustik janë trarët e tavanit të ekspozuar, muret prej guri, dysheme druri, lëkurat e kafshëve të varura në murë apo të përdorura si qilima, Artikuj të punuar me dorë. Fokusi kryesor i shtëpive rustike është tek elementët e papërpunuar, natyralë dhe të parafinuar. Këto dizajne kanë gjithashtu një prekje mjaft tokësore dhe organike. Ekziston një trend i rustikës moderne dhe bashkëkohore po përhapet shumë vitet e fundit.

8. Stili Minimalist
Siç nënkupton edhe emri, dizajnerët e brendshëm minimalistë janë vërtet të thjeshtë. Parimi I këtij stili është “Less is more “, kështu që ata marrin disa nga modelet më të mira dhe më të thjeshta moderne dhe i thjeshtojnë ato edhe më shumë.
Stilet dhe dizenjot minimale të brendshme përbëhen nga linja ultra të pastra dhe orendi të thjeshta. Trendi minimalist besohet se ka filluar diku gjatë shekullit të njëzetë dhe fillimisht është ndikuar nga dizajnet super të thjeshta dhe delikate japoneze. Dizajnerët modernë minimalistë të brendshëm përdorin gjithmonë ngjyrat e zeza, të bardha dhe ngjyra kryesore si blu, e kuqe e verdhe.
9. Stili Vintage
Ashtu si minimalizmi, vintage nuk është një stil i themeluar i dizajnit të brendshëm, por njerëzit e duan, ndaj po përfshijmë në listën tonë.
Ky stil nxjerr në pah një pamje shumë të pastër dhe me klas të mobiljeve. Këto ambiente të brendshme shpesh përfshijnë korniza dhe fotografi të vjetra që janë zakonisht bardh e zi në mënyrë që t’i japin të gjithë hapësirës një pamje shumë të vjetër, por me stil. Raftet e të hapura në shumicën e modeleve vintage e lejojnë njeriun të tregojë aksesorët dhe artikujt e tyre klasikë të vjetër.
10. Stili Bohemian
Dizajnerët bohem janë të njohur për përdorimin e elementëve që zotërojnë atmosfera nomade dhe etnike. Një karakteristikë interesante por kryesore e këtyre stilistëve është se ata me qëllim i bëjnë gjërat të duken të çrregullta, kështu që shpesh do t’i gjeni të përziera rreth ngjyrave të ndryshme dhe një sërë elementësh si jastëkët, mbulesat, qilimat, etj.Stili Bohemian është përfaqësim i stilit të jetesës avangarde që njihet për frymën e tij aventureske dhe të shkujdesur.

A mund të kombinoni stile të ndryshme dekorimi në të njëjtën dhomë?

Po, absolutisht, por kërkon disa aftësi. Shpesh dizajnerët e brendshëm do të përfshijnë aspekte të dy ose më shumë stileve të dekorimit në të njëjtën dhomë. Shumë stile të krijuara janë rezultat i shumë stileve të tjera.

Secilin prej stileve që ju gjeni veten dhe do të donit të arredonit shtëpinë tuaj to ta gjeni në Prestige Home Center .
Prestige Home center qëndra e dedikuar vetëm për linjat home. Është vendi ideal ku do të mund të gjeni gjithcka që ju nevojitet mobilje, aksesorë, për cdo lloj stil arredimi.

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.