5 mënyra për të bërë një gjumë më të mirë

Kur ishte hera e fundit që u zgjuat duke u ndjerë i relaksuar dhe i freskët? Mungesa e një pushimi të mirë gjatë natës mund të sjellë një dëm serioz jo vetëm në produktivitetin tuaj, por edhe në mirëqenien tuaj mendore dhe fizike. Pra, është e rëndësishme të bëni ndryshime të thjeshta por të rëndësishme në dhomën tuaj të gjumit. Ndryshime që mund të kenë një ndikim të thellë në atë se sa mirë flini, duke ju bërë të ndiheni të qetë mendërisht, të ekuilibruar emocionalisht dhe plot energji!

  1. Kontrolloni dyshekun tuaj

Kur ishte hera e fundit që keni inspektuar dyshekun tuaj? Konsideroni ta zëvendësoni nëse po kontrolloni pikat e mëposhtme:

Është më i vjetër se 7 vjet

Ka shenja të dukshme konsumimi

Ju zgjoheni rregullisht me dhimbje 

Nuk ndiheni të qetësuar kur zgjoheni

Ne shpesh nuk mendojmë për një dyshek si një mjet jetik për shëndetin dhe mirëqenien e përgjithshme. Në realitet, është një nga mjetet më të fuqishme pasi kaloni rreth 1/3 e ditës në shtrat!

2.Rregullojeni

Besoni apo jo, rregullimi i dhomës së gjumit sjell përfitime shëndetësore. Thjesht duke reduktuar rrëmujën, mund të reduktoni stresin mendor dhe fizik që ju shqetësojnë gjumin. Mos harroni të rregulloni rregullisht shtratin tuaj, të pastroni komodinën tuaj dhe të merrni gjithçka që ka mbetur në dysheme

3.Largohuni nga alergjenët

Eliminimi i alergeneve në dhomën e gjumit shkon përtej ndryshimit të çarçafëve! Sigurohuni që të pastroni rregullisht me fshesë me korrent dhe të investoni në mbrojtës kundër marimangave për jastëkët dhe dyshekët tuaj. Në këtë mënyrë, ju mund të merrni frymë më lehtë dhe të mos lejoni që nuhatja të ndikojë në gjumin tuaj të çmuar!

4.Kontrollo dritën natyrore

Kur të vijë koha për të fjetur, përqafoni errësirën totale! Trupat tanë prodhojnë melatoninë, e cila na lejon të biem në gjumë dhe të qëndrojmë në gjumë. Kur rrezet e diellit ose drita artificiale prishin këtë hormon, më pak melatonin shkakton lodhje, ankth dhe humor të keq. Zgjidhni perde që errësojnë dhomën dhe që hapen lehtësisht në mëngjes!

Në Prestige Home kemi gjithçka që ju nevojitet për të krijuar dhomën e gjumit të ëndrrave tuaja! 

Kontrolloni Magniflex – Sleep is life’s greatest pleasure.  Magniflex i kushton ekspertizën e saj shërbimit të gjumit cilësor duke prodhuar dyshekë, baza krevatesh, jastëkësh dhe aksesorë që thjesht ofrojnë komoditetin më të mirë.

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.