5 mënyra si ta bëni shtëpinë të duket më luksoze

Krijimi i një mjedisi luksoz në shtëpinë tuaj nuk ka nevojë të ketë një kosto të lartë. Përdorimi i pjesëve klasike të përjetshme do të ndihmojë shumë për ta bërë dizajnin e brendshëm të shtëpisë tuaj të duket  më i bukur  më komod, pa qenë nevoja të  shpenzoni pafundësisht.

Këtu janë pesë mënyra për ta bërë shtëpinë tuaj të duket më luksoze:

Dekoroni mobiljet ekzistuese

Mobiljet e dekoruara janë një mënyrë e shkëlqyer për të krijuar një pamje elegante të një hapësire, sidomos kur keni një buxhet të caktuar dhe mund të përdorni vetëm mobiljet ekzistuese. Sekreti i mobiljeve të  stiluara me sukses është të shmangni vendosjen e mobiljeve së bashku dhe t’i rregulloni ato me kujdes.

Komodinat, raftet e librave, oxhaqet dhe tavolinat e kafesë janë fusha kritike në të cilat duhet të përqendroheni. Për shembull, kur rregulloni raftet e librave, duhet t’i rregulloni librat vertikalisht dhe horizontalisht, ndërsa vendosni nëpër shtresa aksesorë  të tillë si korniza fotografish, ekspozita të vogla me lule dhe objekte dekorative.

Për oxhaqet rregulloni artikujt në simetri për të krijuar një pamje të ekuilibruar. Shmangni rrëmujën e tavolinave të kafesë dhe zgjidhni disa objekte që plotësojnë njëra-tjetrën dhe kanë forma të kundërta. 

Tek Sezon Dekor në Prestige Home do mund të gjeni, cdo gjë që ju nevojitet për dekorin e shtëpisë tuaj! Tek Sezon Dekor, cilësia, veçantia dhe kreativiteti janë ato që bëjnë dallimin, duke iu përshtatur dëshirave dhe kërkesave të klientëve në çdo kohë.

Këtu janë këshilla shtesë për t’ju ndihmuar të dekoroni mobiljet ekzistuese:

Përdorni qilima ose tapetë 

Një qilim i caktuar ankoron pjesët e dizajnit të një dhome për të krijuar një pamje kohezive. Tapetët gjithashtu mund të transformojnë një dhomë në një hapësirë më elegante dhe tërheqëse. Zgjidhni një qilim që plotëson paletën e përgjithshme të ngjyrave të dhomës suaj. Po mendoni se ku mund të gjeni ato tapete?  Pierre Cardin! Që prej lancimit të saj në 2010 Pierre Cardin Home ka fituar statusin e kompanisë lider në ofrimin e tapeteve dhe sixhadeve të punuara me dorë në Shqipëri, Kosovë dhe Maqedoni.  

Tek Pierre Cardin mund të gjeni: 

  • Tapetet industriale 
  • Tapetet prej bamboo-je, 100% prodhim
  • industrial, ose 50% prodhim industrial dhe 50%
  • punim dore.
  • Sixhadet artizanale (100% bra natyrale të

3.Ndriçoni ambjentin tuaj

Në vend që të ndriçoni një hapësirë me një ndricues në  tavan, shtresoni ndriçimin tuaj duke përdorur llamba me lartësi të ndryshme për t’i dhënë një ndjesi më komode dhe elegante. Ndriçimi i një hapësire nga kënde dhe lartësi të ndryshme do të krijojë gjithashtu një peizazh koheziv dhe funksional. Disa mënyra për ta bërë këtë është përdorimi i llambave që  afrohen në një tavolinë ose vendosja e një abazhuri  pranë një kolltuku.

Ndriçimi i dedikuar është më i specializuar dhe mund të përdoret në çdo dhomë; megjithatë, nuk është projektuar për të ndriçuar një hapësirë të tërë. Në këtë rast, do t’ju duhet të matni pamjen katrore të sipërfaqes së një dhome dhe ta shumëzoni atë me 50 për të gjetur nivelin minimal të lux-it që do t’ju duhet për të pasur ndriçim adekuat.

4. Instaloni një video projektor

Një video projector është një shtesë e shkëlqyer për një shtëpi moderne. Është një mënyrë e thjeshtë dhe elegante për ta kthyer hapësirën tuaj të jetesës në një vend të përshtatshëm për organizimin e festave apo eventeve të tjera. Meqenëse videot në mur tërheqin lloje të ndryshme njerëzish, mund ta përdorni si një ekran të madh për një natë filmash me stil ose si një mur për të shfaqur vepra arti dixhitale. Çfarëdo që të bëni me video projectorin tuaj, të ftuarve tuaj do t’u duket mbresëlënëse.

Ekranet dixhitale për harduerin e video projectorëve vijnë në lloje, madhësi dhe forma të ndryshme. Disa funksionojnë si ekrane, ndërsa të tjerët vijnë me teknologjinë e ekranit me prekje. Një përfitim i përdorimit të ekraneve të video projectorëve për të dekoruar një hapësirë është se nuk keni pse të shqetësoheni për dekorimin shtesë. 

Po mendoni se ku mund të gjeni në një vend të  vetëm shumllojshmëri ndricuesish për cdo ambjent? Elteco! Elteco është ndërmarrje e specializuar e shitjes me pakicë dhe shumicë e materialeve elektrike dhe ndriçimit me mbi 15 vjet përvojë

5. Përdorni antike për të theksuar një hapësirë

Artikujt e mëdhenj antikë si pasqyrat, llambat dhe pjesët e mobiljeve janë të shkëlqyera për t’i shtuar elegancë çdo dhome në shtëpinë tuaj. Nga ana tjetër, aksesorët e vegjël si skulpturat  dhe kornizat e fotografive i japin një cilësi të veçantë dhomës, duke e bërë atë të duket më e shtrenjtë. 

Doni te keni një ambjent klasik,modern, tradicional, apo doni ti miksoni këto stile me njëri tjetrin?

Prestige Home është vendi perfekt ku mund  të  gjeni gjithçka që  ju nevojitet për arredimin e ambjentit tuaj. Tek Prestige Home e gjithë shtepia juaj, gjendet në një vend të vetëm!

PRESTIGE HOME, është qendra e parë dhe e vetme në Shipëri, dedikuar ekskluzivisht vetëm produkteve dhe shërbimeve të linjave “HOME”, dhe “Interior Design”. Përfaqësuar nga market e linjave HOME dhe Interior Design me reputacionin më të lartë në rang kombëtar dhe ndërkombëtar: PIERRE CARDIN HOME, DOIMO SALOTTI, ZEBRANO, VALERON, MIELE, ELTECO, MAGNIFLEX, TONINO LAMBORGHINI, ARAN CUCINE, NEw FORM, TEKA, RASTELLI, VOX ELECTRONIC, ALPA SALOTTI, SEZON DEKOR, GIEFFE GROUP, LA FORCHETTA, DAGE PERDE, CASAL, NILLS, TOP SOFA, GRAFIKA, BICAKU STONE, THE BLOB.

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.