Mobilje Moderne ne Shitje

Disa Këshilla si të Pastroni Mobilje prej Druri

Thuajini lamtumirë njollave të ujit, shenjave të bojës dhe grumbullimit të pluhurit në mobiljet prej druri duke ndjekur këto këshilla dhe truke të thjeshta pastrimi.

Ju i pastroni pluhurat dhe shkëlqeni rregullisht mobiljet tuaja prej druri, por me kalimin e kohës pluhuri lë një shtresë të errët në tavolina, karrige dhe rafte. Për të mbajtur mobiljet tuaja të duken si të reja, duhet të bëni një pastrim periodik të thellë.

Ja se si të pastroni mobilje prej druri pa dëmtuar sipërfaqen e tyre:

 • Pastroni pluhurin nga mobiljet për të hequr papastërtitë e sipërfaqes. 
 • Filloni me pastruesin më të butë dhe kaloni tek ato më të fortë sipas nevojës. 
 • Zhytni një pecetë të butë në tretësirë dhe thajeni mirë atë. 
 • Mos e lagni shumë drurin dhe shpëlajeni shpesh pecetën.
 • Merrni një pecetë të dytë, të pastër dhe thajeni plotësisht sipërfaqen.

Ja se si të pastroni mobilje prej druri që kanë njolla ose probleme të tjera:

 •     Vendosni dy qese çaji në ujë të valuar.
 •     Lëreni çajin të ftohet në temperaturën e dhomës.
 •      Merrni një pecetë të butë, zhyteni në çaj derisa të laget dhe lani drurin.

   Acidi tanik nga çaji është i mrekullueshëm për mirëmbajtjen e drurit. Do të habiteni se si do të shkëlqejë druri.

 Ja se si të hiqni njollat e ujit nga druri:

 Ja se si të hiqni unazat e ujit nga druri ku dikush ka vendosur një pije të nxehtë ose të ftohtë direkt në një tavolinë.

 •    Vendosni pak pastë dhëmbësh në vend dhe fërkojeni me një pecetë të butë derisa njolla të hiqet.
 •    Për njollat e forta, përzieni pjesë të barabarta sodë buke dhe pastë dhëmbësh.
 •     Fshijeni pastën e dhëmbëve me një pecetë të pastër të lagur dhe më pas thajeni tërësisht.

Ja se si të fshini shenjat e vështira si boja nga mobilje prej druri:

 •        Përzieni 1 lugë gjelle sodë buke dhe 1 lugë çaji ujë dhe krijoni një pastë të hollë.
 •      Aplikojeni në njollë butësisht me një pecetë të butë derisa njolla të zhduket.
 •     Fshijeni pastën e dhëmbëve me një pecetë të pastër të lagur dhe thajeni tërësisht.

Pasi mobiljet tuaja të jenë të pastra, hidhni një shtresë llak druri për të ruajtur sipërfaqen dhe për t’i dhënë shkëlqim.

Mobilje druri cilësore dhe bashkëkohore për çdo ambient tuajin nga brande ndërkombëtare i gjeni në Prestige Home Center. Për më shumë shikoni faqen duke klikuar këtu ose vizitoni showroomet në adresën:

Qendra Prestige Home Albania (Autostrada Tiranë-Durrës Vora 1032 AL, Km. 12, Vorë)

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.