Lista e gjërave, që duhen patjetër në një shtëpi të re

Pa marrë parasysh nëse keni blerë një vilë me pesë dhoma gjumi, apo një apartament të vogël , janë disa elementë bazë, që çdo shtëpi ka nevojë. Këto variojnë nga mobilje më të mëdha si shtretër, divanë dhe tavolina, deri te sende më të vogla si thikat, pirunët, pllakat dhe vazot. 

Printoni këto lista me produkte dhe merrini  ato me vete kur të  jeni duke bërë pazarin për produktet e shtëpisë. Çdo produkti që blini mund t’i vendosni një vijë dhe kështu do të jeni të sigurtë se çfarë produktesh keni blerë dhe se çfarë ju mungojnë. 

Kuzhina 

Imagjino sikur po bëni festën e parë. Keni ftuar të gjithë miqtë tuaj. Të gjithë mendojnë se shtëpia juaj e re është fantastike, derisa të shkoni për të hapur një shishe verë – dhe të zbuloni se nuk zotëroni një hapëse vere!

Mos u shqetësoni – me këtë inventar kuzhine do të keni çdo gjë që ju nevojitet për çdo rast në kuzhinë.

Mobiljet bazë

 • Tavolinë kuzhine
 • Karrige
 • Kosh plehrash
 • Ora
 • Toster
 • Mikrovalë
 • Shportë buke
 • Blender
 • Mbajtëse picetash

Gatimi në kuzhinë

 • Hapëse kanaçesh
 • Tabaka për pjekje
 • Dërrasë prerëse
 • Set thikash
 • Ibrik matës
 • Tasa përzjerje
 • Doreza furre
 • Një përzgjedhje e tenxhereve dhe tiganëve duke përfshirë një tigan për të skuqur, një tenxhere të vogël
 • Një tërthenjë vezësh ose spatula
 • Prerës perimesh
 • Hapëse vere
 • Lugë druri
 • Mbajtëse kondimentesh të tilla si dridhëra, kripe dhe piperi, set vaji ulliri ose një mbajtëse erëzash

Dhoma e ndenjes

 • Një divan
 • Një tavolinë kafeje
 • Rafte librash
 • Perde, duke përfshirë shufrën e perdeve dhe perdet
 • Llamba ose llamba dyshemeje
 • TV, duke përfshirë diçka për ta vënë atë në një stendë tv apo tryezë të vogël
 • Depo CD
 • DVD / VHS depo
 • Piktura opsionale, korniza fotografike, printime, bimë, jastëkë, qirinj, zbukurime për të dekoruar

Dhoma e gjumit 

Një shtrat mund të jetë gjëja më e dukshme që ju nevojitet në dhomën tuaj të gjumit, por gjithashtu janë edhe gjërat e tjera që vendosni në dhomë, të cilat e kthejnë këtë dhomë në shtëpi:

 • Shtrat
 • Dyshek
 • Tavolinë 
 • Llamba (Buzë shtrati)
 • Gardërobë
 • Sirtarëve
 • Kuti me batanije opsionale
 • Çarçafët e krevatit – këshillë – sigurohuni të kontrolloni se çfarë madhësie ka dysheku juaj para se të shkoni ti përzgjidhni!
 • Mbulesa
 • Jastëkë
 • Hedhje ose jastëkë opsionalë për krevatin tuaj
 • Ora e alarmit
 • Varëse për rrobat e tua
 • Pasqyrë – këshillë – një pasqyrë e gjatë e plotë është shumë e dobishme!

Këto ishin listat me produktet më kryesore për hapësirat më të rëndësishme të shtëpisë suaj të re. Kur të jeni duke bërë “shopping” mos harroni të merrni këto lista me vete dhe çdo produkt, që blini t’i vendosni vijën. Të gjitha këto produkte dhe më shumë do t’i gjeni tek Prestige Home, qendrën tregtare më të madhe në Shqipëri për mobilje.

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.